MENU

Mit mutatnak a tumormarker vizsgálatok? – CA-125, PSA, HE4 és ROMA index szerepe a daganatszűrésben

hungariamed budapest tumormarker vizsgalatok

A tumormarker vizsgálatok olyan laboratóriumi vértesztek, amelyek segíthetnek egyes rosszindulatú betegségek gyanújának megerősítésében vagy kizárásában. Ugyanakkor fontos megérteni, hogy ezek a vizsgálatok nem alkalmasak önmagukban a daganat diagnózisára – inkább kiegészítő szerepük van más vizsgálatok (pl. képalkotás, szövettan) mellett.

CA-125 – a petefészekrák egyik leggyakoribb markere

A CA-125 (Cancer Antigen 125) egy fehérje, amely a női reproduktív traktus bizonyos sejtjeiben található meg. Leggyakrabban a petefészekrák gyanúja esetén kérik a vizsgálatát.

Mikor indokolt a vizsgálat?

Mikor lehet magas a CA-125?

A CA-125 érzékenysége magasabb előrehaladott stádiumban. Nem kizárólag daganat esetén emelkedik meg, sok jóindulatú állapot is emelheti a szintjét tehát önmagában nem elégséges a diagnózishoz. Ugyanakkor petefészekrák kiújulásának követésére hasznos lehet.

PSA – prosztatarák szűrés férfiaknál

A PSA (prosztata-specifikus antigén) egy olyan fehérje, amelyet a prosztata mirigysejtjei termelnek és a vérben kis mennyiségben mindig jelen van. Vérvizsgálattal kimutatható, és segíthet a prosztatarák korai felismerésében.

Mikor lehet magas a PSA?

A PSA változásának dinamikája (PSA-velocitás), valamint a szabad PSA/össz PSA arány is segítheti a differenciálást jóindulatú és rosszindulatú elváltozások között. Ha a szabad PSA aránya alacsony, nagyobb eséllyel lehet daganatról szó, míg magasabb arány inkább jóindulatú elváltozást jelez.

A PSA szintje az életkorral természetesen is emelkedhet. Ezért a laboreredményt mindig egyénre szabottan, életkort és tüneteket is figyelembe véve kell értékelni.

HE4 és ROMA index – pontosabb eszköz petefészekrák szűrésére

A HE4 (Human Epididymis Protein 4) egy újabb tumormarker, amelyet szintén a petefészekrák felismerésére használnak. Különösen hasznos lehet, mivel bizonyos jóindulatú állapotok nem emelik meg, így nagyobb fajlagosságot mutat, mint a CA-125.

Mi az a ROMA index?

A ROMA (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) egy matematikai képlet, amely a HE4 és CA-125 értékéből, valamint a beteg menopauzális státuszából számítja ki a petefészekrák kockázatát.

Mikor használjuk?

Hogyan működik?

A ROMA index százalékos formában mutatja meg a rák valószínűségét.

Ez az index segít:

Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc

Hivatkozásjegyzék

Forrás: http://www.hungariamed.hu/411-mit-mutatnak-a-tumormarker-vizsgalatok-ca-125-psa-he4-es-roma-index-szerepe-a-daganatszuresben