MENU

Sötét foltok a bőrön: Csak esztétikai vagy endokrin probléma is?

Az acanthosis nigricans férfiaknál és nőknél előfordul, de leggyakrabban túlsúlyos cukorbetegségben vagy prediabéteszes állapotban lévő egyéneknél figyelhető meg, és gyakran az inzulinrezisztencia tünete. minden más endokrin rendellenességek , például PCOS, Addison-kór vagy pajzsmirigy-rendellenességek esetén is jelentkezhet. Gyermekeknél az acanthosis nigricans előfordulása növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, amely leginkább az inzulinrezisztencia és hiperinzulinémia következményei lehet.

Mi okozza?

Az acanthosis nigricans akkor fordul elő, amikor az epidermális bőrsejtek gyorsan szaporodni kezdenek, amit leggyakrabban a vér magas inzulinszintje vált ki. Hiperinzulinémiában a felesleges inzulin hatására a bőrsejtek gyors szaporodásnak indulnak, és a létrejövő új sejtek több melanint tartalmaznak, így a bőr sötétebbé válik. Ebben az esetben a kezelés célja az inzulinérzékenység növelése megfelelő étrenddel, tesztmozgással és vércukorszint-szabályozással.

Az acanthosis nigricans egyes gyógyszerek, például fogamzásgátló tabletták, pajzsmirigy gyógyszerek, kortikoszteroidok, illetve kemoterápiás mellékhatásokat enyhítő szerek mellékhatása is lehet. Ezekben az esetekben a legtöbbször megszűnik a gyógyszer szedésének abbahagyása után.

Ritka esetben az acanthosis nigricans oka lehet gyomorrák, az agyalapi mirigy rendellenességei vagy niacin-túladagolás.

Hogyan diagnosztizálják?

Az acanthosis nigricans általában fizikai vizsgálat alapján felismerhető. Az orvosok gyakran megvizsgálják az inzulinrezisztencia vagy a cukorbetegség fennállását, és vércukorszint-, valamint inzulinszint-méréseket végezhetnek. Fontos, hogy tájékoztassa orvosát az esetlegesen szedett étrend-kiegészítőkről, gyógyszerekről vagy testépítő kiegészítőkről, mivel ezek befolyásolhatják a diagnózist.

Ritka esetekben bőrbiopszia is elrendelhető, hogy kizárják az egyéb lehetséges okokat.

Hogyan kezelik?

Az acanthosis nigricans nem betegség, hanem tünet, ezért a kezelés az alapbetegség kezelésére összpontosul. Ha az érintett bőr megjelenése esztétikai problémát jelent, kozmetikai kezelések, mint a bőrfehérítés (retin-A, alfa-hidroxisavak, szalicilsav) vagy lézerterápia is alkalmazhatók, javíthatják az acanthosis nigricans megjelenését, de nem gyógyítják meg az állapotot.

 

Feketéné Radó Barbara

dietetikus, egészségügyi tranár MSc

 

Hivatkozásjegyzék:

Kutlubay Z, Engin B, Bairamov O, Tüzün Y. Acanthosis nigricans: A fold (intertriginous) dermatosis. Clin Dermatol. 2015 Jul-Aug;33(4):466-70. doi: 10.1016/j.clindermatol.2015.04.010. Epub 2015 Apr 8.

Sedano HO, Gorlin RJ. Acanthosis nigricans. Oral Surg Oral Med Oral Pathol. 1987 Apr;63(4):462-7. doi: 10.1016/0030-4220(87)90259-3.

Araújo-Vilar D, Barreiro J, Sánchez-Iglesias S, Guillín-Amarelle C. Acantosis nigricans en los síndromes de resistencia grave a la insulina [Acantosis nigricans in severe insulin resistance syndromes]. An Pediatr (Barc). 2017 Mar;86(3):166-168. Spanish. doi: 10.1016/j.anpedi.2016.01.003. Epub 2016 Feb 15.

Forrás: http://www.hungariamed.hu/396-sotet-foltok-a-boron-csak-esztetikai-vagy-endokrin-problema-is